Przecinarka plazmowa czy palnik do cięcia – co wybrać i do jakich prac?
Przecinarka plazmowa czy palnik do cięcia – cięcie metalu jest częstym etapem wielu prac spawalniczych, niezależnie od tego, czy są one wykonywane w warsztacie, czy na placu budowy. Dwa najpopularniejsze procesy cięcia metalu to cięcie łukiem plazmowym za pomocą przecinarki plazmowej oraz cięcie tlenowo-gazowe za pomocą palnika do cięcia. Oba systemy mają wady i zalety, więc wybór najlepszego zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim:
– rodzaju i grubości ciętego metalu
– miejsca, w którym wykonujemy swoją pracę
– dostępnych źródeł energii
– budżetu, jakim operujemy.
Palniki do cięcia przez długi czas były najpopularniejszym wyborem do cięcia metalu w przypadku wszystkich prac terenowych ze względu na zalety mobilności – palnik łatwo było każdemu zabrać w teren, można go podpiąć do butli i zacząć pracę. Wraz jednak z postępem technologicznym przecinarki plazmowe stają się coraz mniejszymi urządzeniami, co z kolei sprawia, że plazma staje się opcją mobilną, co jeszcze kiedyś było w ogóle nie do pomyślenia.
Przecinarki plazmowe – na czym polega zasada ich działania?
Plazma to inaczej zjonizowany gaz przewodzący prąd elektryczny, który powstaje w wyniku dodania energii do elektrycznie obojętnego gazu. Energię stanowi prąd elektryczny, a gazem jest zazwyczaj sprężone powietrze. Oba elementy są łączone w komorze pomiędzy elektrodą a dyszą, co powoduje zachwianie równowagi gazu, tworząc plazmę. Ciśnienie powietrza wymusza przepływ gazu plazmowego przez dyszę, tworząc zwarty oraz zwężony strumień, który przewodzi prąd elektryczny. Im więcej energii jest dostarczane przez przecinarkę plazmową, tym gorętszy staje się łuk plazmowy, zapewniając większą wydajność i efektywność cięcia.
Przecinarki plazmowe są używane do cięcia i oraz tzw. żłobienia metalu, przy czym przeciętna przecinarka jest w stanie ciąć metal o maksymalnej grubości około 2,5 centymetra. Plazma zazwyczaj wymaga dwóch rzeczy – źródła sprężonego powietrza oraz zasilania, czyli energii elektrycznej. Są to kwestie, które należy szczególnie rozważyć, gdy prace wymagają od nas mobilności.
Obecnie jednak produkuje się coraz mniejsze rodzaje przecinarek plazmowych – waga niektórych pomniejszych urządzeń nie przekracza 10 kilogramów, co sprawia, że są one bardziej poręczne i mobilne. Ponadto, potrzeba podłączenia do prądu staje się coraz mniejszym problemem w wielu miejscach pracy, ponieważ powszechnie dostępne są tam agregaty prądotwórcze.
Główne zalety przecinarek plazmowych to:
– zdolność do cięcia wielu rodzajów metali – przecinarki plazmowe mogą ciąć metale nieżelazne, takie jak aluminium, stal nierdzewna i żeliwo – materiały, które stają się coraz bardziej powszechne w wielu zastosowaniach.
– precyzja cięcia – plazma zazwyczaj tnie szybko i z minimalną ilością żużlu, zapewniając gładkie cięcie z węższą krawędzią niż ta, która jest wytwarzana przez palniki do cięcia
– brak konieczności wstępnego podgrzewania – plazma nie wymaga wstępnego nagrzewania metalu przed cięciem, co pozwala nam zaoszczędzić czas w pracy
– większa prędkość cięcia cieńszych metali – plazma może ciąć cieńsze metale szybciej niż palniki do cięcia oraz robi to zostawiając zdecydowanie mniejsze odkształcenia w metalu.
– precyzyjniejsze cięcie metali o różnych kształtach – gdy przedmiot obrabiany ma kąty lub wgniecenia, cięcie plazmowe może zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną wydajność cięcia.
– bezpieczeństwo – przecinarki plazmowe nie wymagają przechowywania lub obchodzenia się z gazami lub otwartym płomieniem.
Jakie czynniki należy rozważyć przy wyborze palnika do cięcia?
W przypadku jeśli decydujemy się na palnik do cięcia, przede wszystkimi potrzebujemy odpowiedniego palnika, butli z gazem, który będzie dopasowany do naszego systemu cięcia, reduktora oraz odpowiednich dysz tnących.
W przypadku stosowania palników, jakość cięcia w dużej mierze zależy od użytego gazu osłonowego. Istnieją cztery podstawowe gazy, używane najczęściej w połączeniu z tlenem do procesu cięcia metali palnikami: acetylen, propan i gaz ziemny.
Palnik do cięcia i lutowania DONMET 132P
Główne zalety palników do cięcia:
– doskonale sprawdzą się do grubszych metali – palnik do cięcia jest w stanie efektywnie ciąć stal o grubości nawet 30 centymetrów.
– szybkość cięcia – W przypadku stali grubszej niż 2,5cm, palnik do cięcia jest w stanie ciąć z większą prędkością w porównaniu do przecinarki plazmowej.
– mobilność – palniki nie wymagają zasilania elektrycznego. Waga niektórych nie przekracza nawet 300 gramów, co powoduje, że można je zabrać wszędzie.
– szeroki wybór różnego rodzaju palników w zależności od wykonywanych prac
– tańsza cena – najprostszy palnik do cięcia zaczyna się już od kwoty ponad stu złotych, natomiast najtańsza, dobra przecinarka plazmowa to wydatek rzędu minimum tysiąca złotych.