Palnik do papy – jak wybrać odpowiedni?

Palnik do papy – jak wybrać odpowiedni?

Jaki palnik do papy wybrać?

Palnik do papy, inaczej palnik dekarski, to narzędzie pracy, które jest niezbędne przy układaniu papy termozgrzewalnej na dachach wszelkiego rodzaju. Palnik ten  jest podstawowym narzędziem do prawidłowego ułożenia dachu z papy. Prawidłowe zastosowanie wysokiej jakości palników do papy DONMET pozwala na całkowite uszczelnienie dachu, dzięki czemu uzyskuje się trwały dach. Jest to proces wymagający dużej wprawy i pracy z odpowiednio dobraną ilością ciepła.

Jaki gaz jest odpowiedni do palnika do papy?

Najczęściej wybieranym gazem do pracach w pokryciach dachowych jest propan – jest on powszechnie dostępny i stosunkowo tani. Pracując z palnikami dekarskimi do papy, należy pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa butla gazowa. Małe butle z propanem, które podłącza się bezpośrednio do palnika, nie nadają się do układania pokryć dachowych. Są ciężkie, nieporęczne i nie mieszczą zbyt wiele gazu, a co za tym idzie – trzeba je często wymieniać. Większe butle z propanem połączone wężem będą znacznie lepszym wyborem. Wąż powinien być na tyle długi, aby użytkownik mógł ukończyć układanie jednego pasa bez przerywania pracy w celu przesunięcia lub zmiany pozycji butli gazowej.

Palnik do papy – do jakich prac służy?

Palnik do papy jest przeznaczony do wykonywania następujących prac:

  • układanie pap termozgrzewalnych
  • artystyczne gięcie na gorąco elementów metalowych
  • rozmrażanie różnych przedmiotów
  • wypalanie artystyczne drewna
  • opalanie farb olejnych, lakierów, kitu itp
  • spawanie tworzyw sztucznych, termoplastycznych
  • oczyszczanie z lodu schodów i chodników
  • opalanie tusz zwierzęcych
  • inne prace, do realizacji których wymagana jest skoncentrowana energia cieplna

 

Na czym polega praca dekarska przy użyciu palnika do papy?

Aby dobrze poznać zasadę działania palnika do papy przy pracach dekarskich, należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób odbywa się praca przy jego użyciu. Filc układa się w rolce, palnik przepuszcza się nad klejem pod spodem rolki, aby stopić klej i wzdłuż zakładki w kształcie litery L, następnie roluje się go, aby dokładnie przylegał do dachu.  Palnik należy ustawić pod takim kątem, aby zarówno rolka, jak i układana papa były jednocześnie ogrzewane.

 

Około 70-80% ciepła z ręcznego palnika zostanie skierowane na rolkę, a reszta na podłoże (warstwa, do której przyklejana jest papa mineralna, w tym przypadku papa bitumiczna). Nie bez znaczenia jest także pogoda. W chłodniejszy dzień nagrzewanie filcu będzie trwało dłużej, zaś w cieplejszy – zdecydowanie krócej.

 

Wystarczające nagrzanie można rozpoznać po połysku, który sprawia, że filc wydaje się niemalże mokry. Zbliżając się do końca rolki, możesz przytrzymać ostatni róg przed podgrzaniem palnikiem jedną ręką, a następnie delikatnie położyć go kielnią.  Następnie można użyć kielni, aby zastosować nacisk wzdłuż uszczelnienia.  Uszczelnienie jest najważniejszym elementem podczas układania dachu płaskiego.

 

Jakie są polecane palniki do papy?

W naszej ofercie znajdziecie Państwo odpowiednio duży wybór palników przeznaczonych do papy i prac dekarskich. Wśród nich na wyróżnienie zasługują:

  1. DONMET 231U – praktyczny palnik o łącznej długości aż 87 cm. Świetna trwałość i łatwość konserwacji dzięki odpowiedniej konstrukcji zaworu. Łatwy w obsłudze dla początkującego dekarza.
  2. DONMET 231 – wszystkie parametry jak wyżej, jednakże jego długość to 40cm i kształt w postaci zagięcia na końcu sprawia, że lepiej sprawdzi się on przy pracach na niewielkich dachach.
  3. DONMET 280 VEPR – rozwiązanie dla prawdziwych profesjonalistów. Palnik z wymuszonym dopływem powietrza, o długości 785MM i temperaturze płomienia do 1870℃.

 

Aby przejść do działu ze wszystkimi palnikami do papy marki DONMET, proszę kliknąć tutaj.

 

 

Call Now Button